Pomoc w budowaniu mieszkań społecznych zapewnia budżet państwa z rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Mieszkania oferują współpracujące z samorządami towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki gminne.
Korzyści samorządów
Jednostki samorządu terytorialnego to kluczowi partnerzy programu Mieszkanie Plus. Wsłuchujemy się w indywidualne potrzeby samorządów i to do nich dostosowujemy szczegóły poszczególnych projektów. Mieszkanie Plus to odpowiedź na wyzwania, z jakimi boryka się wiele polskich gmin:
Finansowanie inwestycji
W ramach programu Mieszkanie Plus gminy otrzymują pakiet narzędzi inwestycyjnych. Pozwalają one na współpracę z sektorem prywatnym, w tym funduszami inwestycyjnymi, w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych.
Wyzwania gmin – jak im zaradzić?
Konieczność inwestowania przez gminy w infrastrukturę mieszkaniową często nie idzie w parze z ich możliwościami budżetowymi i zdolnością do pozyskania kapitału zewnętrznego.
W ramach programu Mieszkanie Plus gminy mogą zatem poszukiwać alternatywnych sposobów finansowania, umożliwiających współdzielenie ryzyka projektu i ograniczeń finansowych z podmiotami prywatnymi, a także wykorzystać rynek kapitałowy jako źródło finansowania w obszarze budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury społecznej.
Narzędzia te są oferowane m.in. przez spółkę PFR Nieruchomości S.A. (PFRN).
Pozabudżetowe źródła inwestycji
Pozyskiwanie przez gminę pozabudżetowych źródeł realizacji inwestycji infrastrukturalnych przy współudziale podmiotów prywatnych jest wykorzystywane np. w przypadku powierzenia przez gminę wykonywania określonych zadań podmiotom prywatnym w trybie przepisów m.in. o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), a także w formie wspólnego przedsięwzięcia kapitałowego ze wspólnikiem z sektora pozakomunalnego.
W większości przypadków przy finansowaniu projektów PPP lub wspólnych przedsięwzięć kapitałowych wykorzystuje się formułę finansowania projektu z ograniczonym regresem do wspólników spółki, ang. project finance.
Wybór modelu i metody finansowania
Wybór modelu i metody finansowania jest dokonywany w oparciu o analizę wykonalności i opłacalności danej inwestycji. Z perspektywy długoterminowego rozwoju gminy finansowanie publiczno-prywatne jest sposobem na planową realizację długofalowej polityki inwestycyjnej w obszarze infrastruktury mieszkaniowej, a także narzędziem rozwoju zasobu mieszkaniowego.
Wykorzystanie gruntów samorządowych
Program Mieszkanie Plus to szansa dla gmin na realizację inwestycji mieszkaniowych na niewykorzystanych dotąd gruntach.
Finansowanie inwestycji zapewnia spółka PFR Nieruchomości S.A. (PFRN). Wszystkie gminy zainteresowane uczestnictwem w programie muszą dopełnić formalności zgłoszenia nieruchomości.
Lista dokumentów niezbędnych do wzięcia udziału w programie
Proces decyzyjny
Untitled
Zgłoszone nieruchomości są wnikliwie analizowane pod kątem możliwości finansowania inwestycji ze środków funduszy, których aktywami zarządza PFRN.
Untitled
Zgodnie z obowiązującymi procedurami, pod uwagę są brane liczne aspekty ekonomiczne i prawne potencjalnej inwestycji.
Untitled
Szczególną wagę przywiązuje się do możliwości zapewnienia niższych niż obecnie stawek czynszu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu w pełni komercyjnego charakteru realizowanej inwestycji.
Untitled
Zebrana dokumentacja, dotycząca wskazanej przez gminę nieruchomości, jest rozpatrywana przez organy decyzyjne funduszy, których aktywami zarządza PFRN.
Rozpoczęcie realizacji inwestycji mieszkaniowej jest możliwe po uzyskaniu niezbędnych zgód po stronie gminy i PFRN. W zależności od uzgodnionego z gminą modelu realizacji inwestycji, właścicielem nieruchomości po zakończeniu inwestycji staje się gmina / spółka gminna lub fundusz, którego aktywami zarządza PFRN. Niezależnie od modelu zarządzanie nieruchomością może zostać powierzone spółce gminnej.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Jednym z narzędzi realizacji inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie Plus jest formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Przedmiotem PPP może być budowa lub modernizacja istniejących budynków mieszkalnych połączona z późniejszym ich utrzymaniem lub zarządzaniem nimi przez partnera prywatnego.
Jakie korzyści może mieć gmina z tego modelu współpracy?
Model PPP pozwala gminom uzyskać przewidywalność kosztów utrzymania zasobu mieszkaniowego w perspektywie wieloletniej, co stwarza dogodne podstawy do długoterminowego planowania budżetowego (koszty realizacji przedsięwzięcia to wyłącznie wydatki uiszczane na rzecz partnera prywatnego, uzgodnione z góry w umowie o PPP). Gminy realizujące inwestycje w modelu PPP w ramach programu Mieszkanie Plus, mogą uzyskać wsparcie doradcze z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
W przypadku zainteresowania współpracą prosimy o kontakt na adres samorzad@bgkn.pl lub telefonicznie
pod nr tel. 502-630-582.
Dopłaty dla najemców
Najemcy mieszkań, objętych umową pomiędzy gminą a inwestorem, mogą skorzystać z dopłat do czynszu zgodnie z Ustawą o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Program dopłat wejście w życie 1 stycznia 2019 roku.
Warunki uzyskania dopłat
Do programu kwalifikują się mieszkania w inwestycjach, dla których spełnione zostaną warunki wskazane w ustawie:
Aby przystąpić do programu dopłat, gmina powinna zawrzeć z inwestorem umowę na inwestycję mieszkaniową. W inwestycji muszą się znajdować lokale, do których mogą być stosowane dopłaty na warunkach określonych w ustawie. Umowa w sprawie stosowania dopłat może zostać podpisana po rozpatrzeniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wniosku o zawarcie umowy złożonego przez gminę.
Proces przyznawania dopłat
Na podstawie wniosku BGK dokonuje weryfikacji, czy przewidziane przez gminę kwoty dopłat do wypłaty w poszczególnych latach mieszczą się w limitach kwalifikacji. Informacje o limitach znajdują się na stronie www.bgk.pl. Zawartą umową w sprawie stosowania dopłat BGK zobowiązuje się do wypłaty gminie – w określonym przez umowę okresie – środków przeznaczonych na dopłaty.
Program Mieszkanie Plus zakłada współpracę z samorządami na wielu poziomach. Fundusz, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości S.A., zapewnia pełne finansowanie inwestycji mieszkaniowych. Udział gminy jest ograniczony do aportu nieruchomości gruntowej. Inwestycje są neutralne z punktu widzenia wskaźnika zadłużenia gminy. Co do zasady, warunki najmu określane przez gminy w oparciu o strategiczne potrzeby rozwojowe.
W przypadku zainteresowania współpracą prosimy o kontakt na adres samorzad@bgkn.pl lub pod numerem telefonu 502-630-582.