Program Mieszkanie Plus ma ułatwiać dostęp Polaków do własnego M! Wynajęcie mieszkania to tylko 10 kroków!
Ocena zdolności czynszowej – dowiedz się więcej!
Ocena zdolności czynszowej to dokument niezbędny do złożenia wniosku o wynajem mieszkania. W zależności od tego, czy jesteś osobą pracującą, studentem czy seniorem – potrzebne będą inne dokumenty, na podstawie których ta ocena zostanie wystawiona.
Osoby aktywne zawodowo (osoby pracujące na podstawie umowy)
Dokumenty potrzebne do wystawienia oceny zdolności czynszowej:
- Zaświadczenie o zarobkach: wynagrodzenie średnie z ostatnich 3 miesięcy (brutto i netto) lub PIT za poprzedni rok.
- Udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli istnieją).
- Decyzja administracyjna o przyznaniu świadczenia 500+.
- Oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody.
- Upoważnienie na weryfikację BIG.
Osoby uczące się (studenci, doktoranci)
Dokumenty potrzebne do wystawienia oceny zdolności czynszowej:
- Zaświadczenie o przyznanym stypendium oraz wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące potwierdzający wpływy stypendium.
- Udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli istnieją).
- Decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia 500+.
- Oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane przychody.
- Upoważnienie na weryfikację BIG. nts.
Osoby mające ustalone prawo do świadczeń ZUS (emerytury, renty, urlopy macierzyńskie i rodzicielskie)
Dokumenty potrzebne do wystawienia oceny zdolności czynszowej:
- Ostatni odcinek emerytury, renty lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego.
- Ostatni odcinek ZUS lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ zasiłku macierzyńskiego.
- Udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli są).
- Oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych znacząco obniżających deklarowane dochody.
- Upoważnienie na weryfikację BIG.
Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać dopłaty do czynszu?
Wniosek o dopłaty, oprócz oceny zdolności czynszowej, powinien zawierać:
- Kopia umowy najmu bądź kopia umowy rezerwacyjnej.
- Oświadczenie o liczebności gospodarstwa domowego.
- Oświadczenie o wysokości dochodów gospodarstwa domowego.
- Oświadczenie o nieposiadaniu prawa własności do lokalu mieszkalnego bądź domu jednorodzinnego; nieposiadaniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
· Oświadczenie o wcześniejszym stosowaniu dopłat, jeżeli takie były już przyznane.
Wysokość czynszu
W programie Mieszkanie Plus nie ma jednej ogólnopolskiej stawki czynszu. Każde mieszkanie jest inne, każda miejscowość jest inna.
Jakie czynniki wpływają bezpośrednio na wysokość czynszu?
W tym miejscu warto nieco więcej dowiedzieć się o ostatnim wspomnianym czynniku – formie najmu.
Czynsz będzie niższy dla osoby, która jest zainteresowana najmem mieszkania, a wyższy w przypadku umowy najmu z dojściem do własności. W tym drugim przypadku w czynszu zawarta jest również rata wykupu mieszkania. We wszystkich przypadkach do stawki czynszu należy doliczyć opłatę eksploatacyjną lokalu oraz opłatę za media – według licznika.

O wysokości czynszu mogą współdecydować również samorządy w oparciu o lokalną politykę rozwoju gminy. Co ważne, od stycznia 2019 roku najemcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wystąpić o dopłatę do czynszu, co pozwoli im istotnie obniżyć wysokość ponoszonych obciążeń z tytułu najmu mieszkań.
Dopłaty do czynszu
Od 1 stycznia 2019 roku każdy najemca spełniający wskazane w ustawie kryteria, może ubiegać się o dopłatę do czynszu. Taką możliwość mają zarówno osoby tylko wynajmujące mieszkanie, jak i osoby jednocześnie wynajmujące mieszkanie i dochodzące do jego własności.
Jak starać się o dopłaty?
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o dopłaty jest zawarcie umowy najmu bądź umowy z dojściem do własności. Upewnij się, że inwestycja, w której planujesz wynająć mieszkanie, jest objęta programem Mieszkanie na Start. Taką informację uzyskasz w urzędzie gminy bądź na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Złóż odpowiedni wniosek
Po podpisaniu umowy złóż w urzędzie gminy wniosek o dopłatę do czynszu w programie Mieszkanie na Start.
Sprawdź formalności
Aby otrzymać dopłatę musisz spełniać kryteria dochodowe. Dodatkowo nie możesz posiadać tytułu własności lub współwłasności innego mieszkania.
Czekaj na decyzję
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w ciągu miesiąca rozpatrzy Twój wniosek. Otrzymasz informację o decyzji.
Ciesz się dopłatą
Przyznana dopłata będzie przekazywana wynajmującemu, a Twój czynsz zostanie pomniejszony o kwotę dopłaty.
Proste? Proste!
Jak długo można korzystać z dopłat?
Dopłaty przysługują najemcy przez 15 lat, ale co roku podlegają weryfikacji. To oznacza, że co roku odpowiedni urząd sprawdza, czy osoba korzystająca z mieszkania i dopłat spełnia określone w ustawie warunki.
Czy jest określony dochód, którego przekroczenie odbiera prawo do otrzymywania dopłat?
W programie dopłat limity dochodowe zostały ustalone w oparciu o szczegółowe analizy ekonomiczne. Uwzględniono możliwość wynajmu mieszkania (także z opcją dojścia do własności) o standardowej powierzchni. Z założenia wydatki na mieszkanie nie powinny przekraczać 40 proc. ogólnych wydatków gospodarstwa domowego.
Po nowelizacji, która obowiązuje od 15 sierpnia 2019 r. limity dla MnS wynoszą:
- w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych – 100%,
- w przypadku pozostałych gospodarstw domowych – 100% zwiększonego o dodatkowe 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym, czyli:
Gospodarstwo Domowe | Limit dochodów (netto) | ||
% | w zł | w zł/os | |
1-osobowe | 100,0 | 4585,03 | 4585,03 |
2-osobowe | 140,0 | 6419,0 | 3209,5 |
3-osobowe | 180,0 | 8253,1 | 2751,0 |
4-osobowe | 220,0 | 10087,1 | 2521,8 |
5-osobowe | 260,0 | 11921,1 | 2384,2 |
6-osobowe | 300,0 | 13755,1 | 2292,5 |
Dojście do własności
Program Mieszkanie Plus, oprócz opcji najmu, daje także możliwość stopniowego dochodzenia do własności lokalu. Zasady dojścia do własności oraz wymagane dokumenty zostały określone w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
Czynsz w opcji z dochodzeniem do własności jest wyższy niż za sam najem. Dlaczego? Zawiera ratę za wykupienie mieszkania. Dojście do własności jest realizowane na zasadach komercyjnych. To oznacza, że całkowita wartość mieszkania spłacana jest w ratach, w czynszu.
Jak długo może trwać przejmowanie mieszkania na własność?
Dochodzenie do własności mieszkania jest możliwe przez okres od 15 do 30 lat. Najemcy, którzy zdecydują się na tę opcję, mogą się również ubiegać o dopłaty w ramach programu Mieszkanie na Start.

Jakość mieszkań i otoczenia
Wybudować budynek mieszkalny, mieszkania – nie jest sztuką. Sztuką jest umieścić je w takiej przestrzeni, która będzie przyjazna dla mieszkańców.
W ramach programu Mieszkanie Plus chcemy nie tylko zapewnić mieszkania w odpowiedniej przestrzeni, ale również w dogodnej cenie.
Najlepsi architekci
We współpracy z najwybitniejszymi polskimi architektami poszukujemy innowacyjnych rozwiązań zarówno w sferze funkcjonalnej, jak i przestrzennej.
Mądre planowanie
Ważne jest nie tylko zadbanie o nowych mieszkańców, ale również wpisanie się w miasto. Mieszkanie Plus to promowanie odpowiedzialnego podejścia do urbanistyki.
Wspólne przestrzenie
Tworzymy przestrzenie, które integrują i budują więzi sąsiedzkie, a także odpowiadają potrzebom młodych ludzi, rodzin z dziećmi seniorów.
Niezbędne usługi
Budujemy blisko niezbędnej infrastruktury, z dogodnym dostępem do przystanków, szkół, placówek ochrony zdrowia oraz terenów rekreacyjnych.
Wyznaczamy standardy
Optymalizacja kosztu budowy oparta jest m.in. o standaryzację rozwiązań architektonicznych i wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych.
Wysoka jakość w dobrej cenie
Zastosowane rozwiązania pozwalają oferować nie tylko najwyższą jakość techniczną i użytkową, ale też czynsze dostępne m.in. dla osób słabiej uposażonych.
Czym różni się własność od użytkowania wieczystego?
Czym się różnią te dwa prawa?
Podstawową różnicą jest to, że prawo własności jest nieograniczone w czasie. W przypadku użytkowania wieczystego trzeba o nie wnioskować, kiedy zbliża się ku końcowi.
Jak opodatkowane są te dwa prawa?
W przypadku prawa własności płaci się podatek od nieruchomości gruntu, a ten jest o wiele niższy niż opłaty z tytułu prawa użytkowania wieczystego.
Dlaczego wprowadzono zmianę?
Dotychczas w polskim prawie istniała możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Była to jednak procedura na tyle czasochłonna, że niewiele osób decydowało się na ten ruch. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem społecznym rząd zdecydował się na automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów pod budynkami mieszkalnymi we własność. Ustawa została przygotowana w ramach prac nad realizacją programu Mieszkanie Plus.
Co z opłatami?
Opłata, którą wnosili użytkownicy wieczyści gruntów, będzie ponoszona nadal z tytułu własności. Przyszły właściciel będzie uiszczał opłatę przez 20 lat. Po tym czasie stanie się właścicielem gruntu.
Opłatę będzie także można wnieść jednorazowo. Wówczas w odniesieniu do gruntów państwowych będzie udzielany upust – w 2019 roku, przy jednorazowej płatności, przewiduje się bonifikatę w wysokości 60 proc., a w kolejnych latach będzie ona malała o 10 proc.